klej do gwintów

Sprawdzone sposoby na zabezpieczanie gwintów i śrub przed luzowaniem

W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się klej do gwintów. Jest to preparat, który może być przydatny w wielu sytuacjach. Stosowany jest przy gwintach oraz śrubach, które planujemy zabezpieczyć przed samoistnym luzowaniem. Jest to szczególnie ważne w przypadku elementów narażonych na wibracje oraz drgania.

Zakup kleju do gwintów

Najlepiej zakupić klej u sprawdzonego i renomowanego producenta, który wiele lat działa na rynku i cieszy się dobrą opinią. Przede wszystkim kleje anaerobowe nazywamy klejami do gwintów. Warto mieć na uwadze, że są to preparaty, które posiadają specyficzny przebieg utwardzania. Takie kleje utwardzają się po odcięciu dopływu tlenu w elementach, które dokładnie przylegają ze sobą powierzchniami. Należy pamiętać, że po kontakcie z metalem także się utwardzają. Taki warunek zostaje spełniony właśnie podczas dokręcania gwintu. Klej niestety nie utwardzi się w innych przypadkach. Klej powinien wstępnie się utwardzić już po kilkudziesięciu minutach od wkręcenia gwintu, na który nałożony będzie klej anaerobowy.

klej do gwintów

Wybór odpowiedniego kleju

Od wielu czynników uzależniony jest oczywiście czas utwardzania. Ma na to wpływ wielkość gwintu, temperatura oraz stop metalu. Utwardzona spoina cechuje się głównie długą trwałością oraz odpornością na wodę, paliwa i oleje. Metale to główne elementy, które można łączyć klejem anaerobowym. W tym miejscu można wymienić stal nierdzewną, elementy ocynkowane oraz mosiądz. Na rynku można znaleźć także kleje anaerobowe do wałów, pierścieni, łożysk oraz połączeń cylindrycznych. Głównie ze względu na stopień wytrzymałości można podzielić kleje do gwintów. Dostępne są kleje wysokiej wytrzymałości, średniej oraz lekkiej. Określane są również jako łatwo demontowane, średnio demontowane oraz ciężko demontowane. W połączeniach, których nie planujemy w przyszłości wymieniać lub rozkręcać stosuje się kleje trudno demontowalne.