Zgodnie z definicją, klej to substancja, która po nałożeniu trwale spaja dwie przylegające do siebie powierzchnie. Zalicza się go do substancji powierzchniowo czynnych. Kleje różnią się składem, właściwościami fizycznymi, mechanizmem działaniem, a co za tym idzie, różnią się również zastosowaniem.
Rodzaje kleju
Ze względu na pochodzenie substancji czynnej, dzielimy kleje na naturalne i syntetyczne. Kleje naturalne pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, były niegdyś powszechnie używane, jednak obecnie nie mają takiego znaczenia technicznego, jak kleje syntetyczne.
Kleje syntetyczne zawierają uzyskane syntetycznie polimery. Mają różne zastosowania – kleje aminowe służą do klejenia drewna, epoksydowe do ceramiki i metali, poliakrylowe do ceramiki, metali i tworzyw sztucznych, poliwinylowe do drewna, skóry i innych porowatych powierzchni, poliuretanowe do tworzyw sztucznych, metali i skóry, silikonowe do łączenia metalu z kauczukiem lub tworzywem silikonowym oraz ftalowe, do papieru, drewna, i tym podobnych.
Różnice
Przed wyborem konkretnego kleju powinniśmy zapoznać się z jego parametrami, które obejmują czas otwarty, czyli maksymalny czas od momentu nałożenia kleju do chwili sklejenia powierzchni, czas wiązania, po którym spoina osiągnie pełną wytrzymałość, lepkość kleju i jego skład. Pozwoli nam to określić, czy dany klej nadaje się do powierzchni, które chcemy skleić, jego specyficzne cechy, a także właściwy sposób aplikacji i obróbki. Szeroką ofertę dozowników można znaleźć na stronie melkib.com.
Do niektórych prac przydatny będzie dozownik kleju, dostosowany do rodzaju kleju i wykonywanej pracy. Szczególnie kiedy klejone powierzchnie są niewielkie i połączenie ich wymaga precyzji, warto zaopatrzyć się w odpowiedni aplikator lub pistolet. Do kleju dwuskładnikowego, który krystalizuje się i wiąże dopiero wpływem utwardzacza, będziemy potrzebowali specjalnego dozownika.