Słońce to niewyczerpany zasób energii, która pozwala generować elektryczność. Jednocześnie nie niesie ze sobą żadnych toksycznych zanieczyszczeń czy też nie wywiera negatywnego wpływu na środowisko. Nie ulega wątpliwości, że energia słoneczna oferuje o wiele więcej korzyści jeśli porównamy ją do konwencjonalnych źródeł energii. Czy takie rozwiązanie ma same zalety? Czy energia fotowoltaiczna to stuprocentowo czysta forma wytwarzania prądu bez żadnego wpływu na naturę?
Energia słoneczna – początki
Produkcja paneli fotowoltaicznych wywarła duży wpływ na globalny ślad węglowy i stworzyła jednocześnie wiele płynnych i gazowych produktów ubocznych, które nie zawsze są postrzegane, jako szczególnie przyjazne dla środowiska naturalnego. Energia słoneczna nie zawsze była pozyskiwana w sposób bezemisyjny.
Pierwszym z problemów była ekstrakcja kwarcu, który stanowi krystaliczną formę krzemu oraz produkcja innych materiałów niezbędnych do montażu paneli. Co więcej, do produkcji metalurgicznego krzemu niezbędne są ogromne piece i ekstremalnie wysokie temperatury. To z kolei jest nierozerwalnie połączone z produkcją ogromnych ilości takich gazów jak:
- dwutlenek węgla,
- tlenki siarki,
- tlenki azotu.
To jednak nie wszystko. Proces chemiczny prowadzący do otrzymania polikrystalicznego krzemu wymaga użycia kwasu chlorowodorowego i wodoru, co z kolei prowadzi do powstania stosunkowo problematycznego dla środowiska tetrachlorku krzemu.
Technologia fotowoltaiczna dziś
Nie ulega wątpliwości, że współczesne, bardzo zaawansowane procesy wytwórcze mocno obniżyły wolumen produkcji substancji toksycznych. Stało się tak choćby dzięki powtórnemu przetworzeniu krzemu o wysokiej czystości. Dzięki temu zmniejszając energię potrzebną do wydobycia tego surowca, zmniejszył się jego ślad węglowy. Obecnie, energia słoneczna (szczegóły tutaj) postrzegana jest jako jedno z najczystszych źródeł prądu.
Każdego roku kraje zachodnie rozwijają różnorodne technologie, które pomagają zmniejszyć wpływ produkcji fotowoltaicznej na środowisko. Znaczna większość paneli, które zostały zmontowane jeszcze kilka lat temu, była produkowana za pomocą przestarzałych technologii. Aktualnie, technologia fotowoltaiczna należy do najnowocześniejszych na świecie, a jednocześnie jej ślad węglowy zmniejsza się z każdym rokiem, zapewniając naszej populacji prawdziwie czystą energię.