fotowoltaika

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to pojęcie, jakie interesuje coraz więcej osób. Korzystają z niej nie tylko gospodarstwa domowe, lecz także firmy. To pewien proces, jaki pozwala uzyskiwać prąd ze słońca. Najbardziej podstawową formą energii, jaką możemy uzyskać, jest energia z promieni słonecznych. Jej wykorzystanie związane jest z nowoczesnymi technologiami, w tym także z fotowoltaiką. Czym odznacza się to pojęcie? Do czego służą panele fotowoltaiczne? O czym warto wiedzieć?

Do czego służy fotowoltaika?

Fotowoltaika ma za zadanie pozyskiwać energię ze słońca i przekształcać ją w energię elektryczną. W tym wypadku wykorzystywane jest zjawisko konwersji promieniowania słonecznego, które przemienia się w prąd elektryczny dzięki panelom fotowoltaicznym. Kolejny krok to przeniesienie prądu do falownika, gdzie powstaje zmienny prąd, jaki może zasilić cały dom. Nadwyżki są wykorzystywane przez użytkownika lub sprzedawane do sieci. Taka opcja z pewnością ma przewagę nad innymi odnawialnymi źródłami energii. Możemy z niej korzystać praktycznie wszędzie, a ilość pozyskanej energii jest zależna od intensywności promieniowania słonecznego. 

Inwestycja w panele fotowoltaiczne

energia słoneczna

Inwestycja tego typu jest opłacalna. Pozwala zmniejszyć znacząco rachunki za prąd, a przy odpowiednim doborze mocy wpływa nawet na całkowitą rezygnację z wykorzystania prądu z konwencjonalnych źródeł. Nie dziwi zatem fakt, że fotowoltaika jest tak popularna na rynku. Jeśli chodzi o moc instalacji, jest ona zależna od:

  • wielkości dachu lub danego gruntu,
  • kąta nachylenia dachu,
  • zacienień,
  • ekspozycji powierzchni dachu względem promieni słonecznych. 

W sytuacji, gdy warunki są mało sprzyjające, postawmy na większą moc instalacji, tak aby pokryła ona nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną. 

Panele fotowoltaiczne są montowane przez specjalistów, którzy bardzo dobrze znają się na swojej pracy. Okazuje się, że fachowe wsparcie daje wiele korzyści. Od tej pory można korzystać z ochrony środowiska i pozyskiwania prądu ze słońca.