Wysokie ceny energii powodują, że szukamy rozwiązań, które pozwoliłyby nam ją oszczędzić i tym samym zmniejszyć rachunki za energię. Jednym z takich rozwiązań są okna energooszczędne. Mogą być zastosowane zarówno w starym budownictwie, jak i w nowych budynkach. Znacząco ograniczają ubytek ciepła.
Okna pasywne w nowoczesnym budownictwie
Planując nową inwestycję, warto rozważyć możliwość budowy domu pasywnego. Dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii izolacyjnych, ogrzewania wentylacyjnego budynek taki ma małe wymagania na zapotrzebowanie energii. Wynosi ono poniżej 15 kWh/m2 /rok. To bardzo niewiele i przynosi duże oszczędności w opłatach miesięcznych.
Dużą rolę w osiągnięciu tego bilansu odgrywają okna pasywne, które są najdoskonalszą formą okien energooszczędnych. Okna takie charakteryzują się:
- profilami wielokomorowymi (najlepiej 6),
- niską przenikalnością ciepła – poniżej 0,8,
- trójwarstwowymi szybami,
- ciepłym montażem.
Nawet najlepsze okna nie spełnią wymagań, jeśli nie zostaną odpowiednio zamontowane. Przy oknach pasywnych ciepły montaż jest absolutnie niezbędny, ponieważ zapewnia odpowiednią izolację między murem a ościeżnicą i zapobiega ubytkom ciepła.
Wybierając okna pasywne szczególnie starannie musimy wypytać producenta o parametry szyb, profili, uszczelki i sposób montażu. Tylko to zapewni, że okna rzeczywiście będą oknami pasywnymi. Musimy pamiętać o tym, że dla ogólnego bilansu cieplnego domu okna maja największe znaczenie.