Popularne tworzywa beztlenowe (anaerobowe) po raz pierwszy pojawiły się w Stanach Zjednoczonych w latach 50-tych XX wieku. Specjalna mieszanina chemiczna wyróżniała się wieloma unikalnymi zaletami, dlatego też wykorzystywana była w wielu branżach. Oryginalne kleje anaerobowe bardzo szybko stały się najpopularniejszą alternatywą dla zwykłych zabezpieczeń przed samoczynnym odkręcaniem się różnorodnych elementów złącznych.
Jakie zastosowanie?
Jak wspomniano we wstępie kleje anaerobowe wykorzystywane były głównie do zapobiegania samoistnemu odkręcaniu się nakrętek, ślub i wielu innych elementów złącznych. Opisywane kleje cieszyły się największym zainteresowaniem przede wszystkim w wymagającej branży motoryzacyjnej i zaawansowanej technologii lotniczej. W dzisiejszych czasach kleje bardzo często wykorzystywane są nie tylko do mocowania, ale również do dokładnego uszczelniania w różnorodnych procesach technologicznych. Profesjonalne kleje anaerobowe odgrywają ważną rolę na przykład przy łączeniu części cylindrycznych, czy też przy uszczelnianiu gwintów rur. Jest to idealny materiał dla osób, które muszą uzupełnić wady spawów. Istnieją również specjalne kleje do uszczelniania kołnierzy i osadzania łożysk.
Co warto wiedzieć?
Tradycyjny klej anaerobowy to tak naprawdę niezawodny materiał jednoskładnikowy, który samoistnie utwardza się w temperaturze pokojowej (szczegóły tutaj). Doskonałe właściwości użytkowe możliwe są do osiągnięcia dopiero po całkowitym wyeliminowaniu bezpośredniego kontaktu z tlenem. Utwardzanie następuje błyskawicznie w momencie, gdy klej zostanie pozbawiony tlenu. Dużym atutem płynnego kleju jest również to, że może on szczelnie wypełnić nawet bardzo niewielkie połączenia. Płynna struktura może dotrzeć do najdrobniejszych szczelin, dzięki czemu nie ma ryzyka samoistnego poluzowania się klejonych elementów.