Projekty domów dużych a oszczędzanie energii

projekty domu dużego - wizualizacjaWspółczesne budownictwo stawia na rozwiązania, które pomagają oszczędzać energię. Do tego celu powinny być użyte jak najprostsze i najtańsze rozwiązania. Wybudowanie domu energooszczędnego lub jego skrajnej postaci – domu pasywnego pozwala na duże oszczędności, a także podnosi cenę nieruchomości.

Projekty domów energooszczędnych

Duży dom to często duży wydatek. Domy zbudowane według budownictwa tradycyjnego wymagają ponoszenia znacznych obciążeń finansowych z tytułu ich ogrzewania. Ponadto nie są całkowicie komfortowe dla ich mieszkańców. Ogrzewanie domów zimą przynosi szereg niekorzystnych skutków dla zdrowia. Tradycyjne domy to również wysoki poziom hałasu i zbyt mała ilość światła słonecznego.

Budownictwo energooszczędne rozwiązuje te problemy dzięki innowacyjnym technikom w nim zastosowanym. Wprowadzając te rozwiązania do projektu naszego domu zyskujemy ogromną oszczędność energii dzięki wykorzystaniu zasobów naturalnych środowiska. Projekty domów dużych, które spełniają warunki budownictwa energooszczędnego charakteryzują się zwłaszcza konkretną wielkością i rozmieszczeniem okien.

Specyfika okien w projektach domów dużych

Okna w projektach domów dużych, które aspirują do obiektów energooszczędnych powinny być rozmieszczone w charakterystyczny sposób, powinny być też różnej wielkości. Większe okna powinny znajdować się na południowej stronie budynku. Mniejsze zaś na północnej. W ten sposób budynek będzie przyjmował większe ilości promieniowania słonecznego. A to sprawi, że będzie w nim można ograniczyć dodatkowe ogrzewanie. W domach projektowanych zgodnie z zasadami budownictwa pasywnego rezygnuje się całkowicie z okien od północnej strony budynku, zwiększając tym samym powierzchnię okien po stronie południowej. Pomieszczenia po stronie południowej są zgodnie z przepisami przeznaczone na pomieszczenia, w których najczęściej przebywają domownicy, a więc pokój dzienny, jadalnię, salon. Okna powinny być również wykonane z materiałów zapewniających odpowiednią izolację.